Na dnie szuflady, znalazłam suszone daktyle i resztki zeszłorocznych orzechów, do tego kawałek gorzkiej czekolady. Zrobię deser jaglany. Kaszę gotuję na wodzie, następnie miksuję na mus z wanilią, namoczonymi daktylami i mlekiem roślinnym lub zwierzęcym. Całość można podać z kawałkami orzechów i wiórkami czekolady. Polecam ten zdrowy i smaczny deser, szczególnie fanom kaszy jaglanej 🙂

Składniki /3 porcje
- 1/2 szkl. kaszy jaglanej
- 1 i 1/2 szkl. mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 8 – 10 suszonych daktyli
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią ( opcjonalnie )
- garść orzechów włoskich
- kawałek gorzkiej czekolady
Do mleka daję drobno pokrojone daktyle, do namoczenia.
Kaszę dokładnie płukam na sitku. Daję do garnka, dolewam 1 i 1/2 szklanki wody, dodaję sól. Całość gotuję, od zagotowania około 12 minut. Odstawiam pod przykryciem do napęcznienia, na około 10 minut.
Gotową kaszę mieszam i zostawiam do przestudzenia.
Kaszę i szklankę mleka z daktylami, daję do pojemnika blendera, całość miksuję na małych obrotach. Dodaję cukier z wanilią ( jeżeli używacie ), ewentualnie dolewam jeszcze mleko, do otrzymania odpowiedniej konsystencji. Teraz miksuję na większych obrotach. Mój deser, ma konsystencję gęstej śmietany.
Gotowy krem rozkładam do pucharków, dodaję posiekane orzechy i wiórki gorzkiej czekolady. Przed podaniem można schłodzić w lodówce. Smacznego 🙂
Uwagi – Jeżeli daktyle są bardzo twarde, można je ugotować razem z kaszą. Jeżeli nie używacie cukru, można dosłodzić deser miodem lub syropem klonowym.


