Home Inspiracje Wiklinowe ozdoby na ścianę

Wiklinowe ozdoby na ścianę

autor admin
Wiklinowe ozdoby na ścianę
Print Friendly, PDF & Email

Dom lub mieszkanie są niezwykle ważną przestrzenią w naszym życiu, w której chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nic więc dziwnego, że przywiązujemy dużą uwagę do ich wystroju, bowiem ma on ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz przyjemność przebywania w swoich własnych czterech kątach. Prócz standardowych elementów wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, istotną rolę pełnią także wszelkiego rodzaju ozdoby, nadając wnętrzu wyjątkowego i unikatowego charakteru. Dekoracje z wikliny są niezmiennie modne i to od dekad. Co więcej, pasują do niemal każdego stylu wnętrzarskiego, wystarczy jedynie odpowiednio dobrać je do pozostałych elementów wystroju.

Wiklinowe ozdoby na ścianę

Wiklinowe ozdoby na ścianę

Wiklina to niezwykle wdzięczny materiał, służący do wyrobu zarówno przedmiotów użytkowych, jak i dekoracyjnych. Pędy odpowiednich gatunków wierzby stanowią wyjątkowy i niezwykle trwały surowiec to wytwarzania produktów metodą wikliniarstwa, a więc poprzez specjalne wyplatanie. Odpowiednio przechowywana i pielęgnowana wiklina może służyć wiele lat, nie tylko we wnętrzach, ale także i w ogrodach.  Dekoracje z wikliny są więc idealnym rozwiązaniem do każdego domu, niezależnie od stylu, w którym został on urządzony. Co więcej, wiklinowe ozdoby nadają się zarówno jako forma dekoracji codziennej, jak i świątecznej. W jaki sposób można wykorzystać ozdoby wiklinowe? Poznajmy kilka rozwiązań.

Doniczki wiklinowe i osłonki

Wiklinowe ozdoby nadają ciepła każdemu wnętrzu, nawiązując do natury i piękna prostoty. Idealnie komponują się z roślinnością i kwiatami, więc bardzo dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w wiklinowej donicy bądź osłonce, a następnie powieszenie na ścianie. Równie dobrze taką ozdobę można postawić na parapecie, półce bądź podłodze, natomiast ściana- zwłaszcza biała bądź ceglana- będzie stanowić przepiękne tło, na którym wiklinowa dekoracja z żywymi kwiatami doskonale się wyróżni.

Kosze prezentowe z wikliny

Z pewnością każdy z nas choć raz dostał prezent umieszczony w wiklinowym koszu prezentowym, po czym szkoda mu było pozbywać się tego typu przedmiotu. Unikatowym pomysłem na dekorację wnętrza będzie wykorzystanie takiego kosza, tworząc wyjątkowy kwietnik – wystarczy umieścić w nim rośliny zwisające, po czym przymocować do ściany bądź sufitu. Taka dekoracja będzie przykuwać uwagę gości oraz cieszyć Twoje oko na co dzień.  Jednocześnie w ciekawy sposób wykorzystasz kosz prezentowy z wikliny, który do tej pory stał zakurzony gdzieś na półce. 

Wianki oraz serca wiklinowe

Ozdobny wianek wiklinowy, bądź serca wiklinowe to niezwykle urokliwe dekoracje, które możemy wykorzystać w naszych domach na wiele sposobów. Co więcej, w bardzo prosty sposób możemy je dostosować do swoich własnych upodobań i potrzeb, dodając do nich chociażby dodatki w postaci sztucznych kwiatów, kokard, wstążek czy innych elementów. Wianek z wikliny może więc sam w sobie stanowić delikatną dekorację, jak również być podstawą do rozmaitych kompozycji. W tej sposób możemy wykonać chociażby dekorację wielkanocną bądź bożonarodzeniową, a nawet całoroczną. Gotowy wianek bądź wiklinowe serce, wystarczy powiesić na ścianie, drzwiach – zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, a nawet w oknie. Taka dekoracja prezentuje się niezwykle urokliwie, my zaś mamy podwójną satysfakcję, gdyż w szybki i tani sposób stworzyliśmy oryginalną ozdobę do naszego domu.

Jak przymocować wiklinowe ozdoby na ścianie?

Najlepszym sposobem na przymocowanie dekoracji z wikliny do ściany będzie wykorzystanie specjalnych systemów montażu nieinwazyjnego. Dzięki temu, w każdym momencie będzie można w łatwy i szybki sposób usunąć mocowanie, bez pozostawiania widocznych śladów. Wiklina jest materiałem na tyle lekkim, że wszelkiego rodzaju haczyki, taśmy bądź rzepy samoprzylepne utrzymają wiklinowe ozdoby na ścianie, bez konieczności wkręcania haków czy wbijania gwoździ. W taki sposób możemy więc bez problemu udekorować swoje wnętrze wyrobami z wikliny oraz pozwolić sobie na częste, bezinwazyjne zmiany wystroju.

Jak dbać o wiklinę?

By dobrane przez nas dekoracje z wikliny długo cieszyły oko, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Wspomnieliśmy już na wstępie, że wiklina jest materiałem wyjątkowo trwałym, natomiast aby tak było, należy pamiętać o kilku zasadach. Wiklina nie lubi bowiem wilgoci a także intensywnego słońca, dlatego zadbajmy o to, by nie była ona wystawiona na bezpośrednie działanie tego typu czynników. Wystarczy raz na jakiś czas odkurzyć i przetrzeć delikatnie zwilżoną wodą szmatką, by pozbyć się osiadającego kurzu i brudu.  Jeśli zabrudzenia okażą się większe, można użyć szczotki oraz roztworu wody i octu bądź wody i sody oczyszczonej, natomiast zaraz po wyszorowaniu usunąć nadmiar wody papierowym ręcznikiem bądź chłonną ścierką. Możemy także nieco zabezpieczyć naturalną wiklinę przed niszczeniem, lakierując bądź malując ją na wybrany kolor. Należy pamiętać jedynie, by zastosować do tego odpowiednie farby. 

Dekoracje wiklinowe to bardzo dobry wybór, będący alternatywą wszechobecnego plastiku, metalu czy szkła. Szczególnie lubiane są wiklinowe ozdoby na ścianę. Są rozwiązaniem nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale także korzystnym cenowo. Dzięki temu, możemy pozwolić sobie na częste zmiany i dostosowywanie dekoracji do panującej pory roku 🙂

Wpis sponsorowany

Powiązane posty

2 komentarze

Dorota z kobietytomy.pl 25 sierpnia 2021 - 12:57

Lubię takie klimaty. a w tytule chyba literówka? Ktoś pożarł “i” 😉

Odpowiedź
admin 26 sierpnia 2021 - 18:31

Upsss….:D

Odpowiedź

Zostaw komentarz