Home Dania i dodatki Chleb z garnka

Chleb z garnka

autor admin
Chleb z garnka
Print Friendly, PDF & Email

Nie przypuszczałam, że stara, żeliwna gęsiarka, która przeleżała na strychu dobre 20 lat, zrobi w naszej kuchni tak zawrotną karierę. Od kilku tygodni, piekę w niej chleby i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła 🙂 Za każdym razem, z brytfanny wyskakuje chleb jak marzenie – sprężysty, pięknie przyrumieniony, o wspaniałym smaku domowego chleba na zakwasie.

Typy mąki w tym przepisie, mogą się zmieniać, ale zawsze przeważać powinna lżejsza mąka pszenna chlebowa typ 1050, lub pszenna typ 550 i jako dodatek mąka z pełnego przemiału ( u mnie samopsza ). Drożdże instant, dodaję w przypadku, kiedy zakwas jest słaby, lub wymagana temperatura wyrastania ( 23 stopnie ), jest za niska.  Chleb bardzo długo zachowuje świeżość, miękisz jest bardzo sprężysty i delikatny.

Zapraszam na wpis 🙂

Polecam również, ten przepis na chleb jogurtowy na drożdżach 

 

Chleb z garnka

Chleb z garnka na zakwasie

 

Składniki na domowy chleb z garnka

Składniki na zaczyn

  • 140 g. mąki chlebowej typ 1050
  • 170 g. wody
  • 3 łyżki aktywnego zakwasu żytniego ( dokarmianego 12 godzin wcześniej )

Składniki na ciasto właściwe

  • 800 g mąki pszennej typ 550
  • 100 g mąki razowej z samopszy
  • 590 g wody
  • 20 g soli
  • cały zaczyn
  • 1/2 łyżeczki drożdży instant  ( opcjonalnie )

Oraz – olej i płatki owsiane

Składniki na zaczyn, dokładnie połącz w miseczce. Przykryj folią spożywczą i zostaw na około 12 godzin, na całą noc.

Rano połącz wszystkie składniki na ciasto właściwe ( oprócz soli ). Ciasto połącz w postrzępioną masę, i zostaw na 20 -30 minut.

Dodaj sól i wyrabiaj ciasto za pomocą haka, około 8 minut.  Ciasto przełóż do naoliwionej miseczki, szczelnie przykryj folią i zostaw w ciepłym miejscu na 50 minut.

Teraz składaj ciasto, rozciągając brzegi z czterech stron i składaj do środka jak kopertę. Czynność powtórz, po upływie kolejnych 50 minut.

Dno żeliwnej brytfanny, posmaruj oliwą lub olejem i posyp płatkami owsianymi. Ciasto przełóż do brytfanny, powierzchnię posyp mąką, przykryj brytfannę i zostaw do wyrastania, na około 50 – 60 minut. Ciasto powinno podwoić objętość.

Piekarnik nagrzej do temperatury 250 stopni, razem z pokrywką brytfanny.

Przed wsadzeniem do piekarnika, ciasto natnij żyletką. Powierzchnia nie naciętego chleba nieregularnie popęka, co też ma swój urok. Brytfannę ostrożnie przykryj nagrzaną pokrywką, daj piekarnika.

Chleb pieczemy 25 minut z pokrywką, i kolejne 20 minut bez pokrywki. Gotowy chlebek zostawiam w brytfannie przez 30 minut, wyciągam i zostawiam do całkowitego wystudzenia 🙂 Jeżeli chcesz, aby skórka chleba była twardsza i chrupiąca, od razu, ostrożnie wyciąg chleb z brytfanny i odłóż do studzenia.

Smacznego 🙂

 

Przepis z książki “Chleb” Jeffreya Hamelmana, lekko zmodyfikowany.

Powiązane posty

9 komentarzy

Patrycja Reszko 5 lutego 2021 - 16:19

Mistrzowskie chlebowanie 🙂

Odpowiedź
admin 5 lutego 2021 - 16:24

Dziękuję Patrycja 🙂

Odpowiedź
Pełnia Smaków 5 lutego 2021 - 18:14

Pycha! Wygląda obłędnie!

Odpowiedź
admin 5 lutego 2021 - 18:56

I tak smakuje 🙂

Odpowiedź
Aneta 5 lutego 2021 - 22:21

Zazdroszczę tej żeliwnej gęsiarki :). Zostawię też sugestię niewielkiej zmiany w ustawieniu temperatury. Jakiś czas temu na pewnym blogu – pod dokładnie tak wyglądającym chlebem – ktoś znający temat napisał komentarz. Była tam uwaga, żeby nigdy nie doprowadzać do takich przypaleń, bo są niezdrowe. Pozwoliłam sobie go tu przytoczyć :).
Pozdrawiam :).

Odpowiedź
admin 6 lutego 2021 - 10:31

Można dostać bólu głowy, od sprzecznych informacji, ja czytałam artykuły o pozytywnym wpływie przypieczonej skórki na zdrowie naszych jelit. Ponoć taka skórka chroni przed rakiem jelit.
Przypuszczam, że prawda leży gdzieś po środku i jak ze wszystkim, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Odnośnie gęsiarki, można ją zastąpić żeliwnym garnkiem.
Dziękuję za ten komentarz. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedź
Naćpana książkami 6 lutego 2021 - 11:13

Wygląda naprawdę rewelacyjnie. 😉

Odpowiedź
Iwona T. 7 lutego 2021 - 21:33

Piękny chlebek 🙂

Odpowiedź
Magda 8 lutego 2021 - 21:11

Super chlebek 🙂 zazdroszczę tej gęsiarki i mąki do wyboru 🙂 w Meksyku niestety bardzo trudno kupić mąkę chlebową, ale jak będę w Polsce to chciałabym upiec sobie taki chleb 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz