Home Dania i dodatki Pszenno – żytni chleb z garnka

Pszenno – żytni chleb z garnka

autor admin
Print Friendly, PDF & Email

Dzielę się z Wami przepisem, na bardzo smaczny chleb pszenno – żytni na zakwasie. Ten chleb, to mój ostatni faworyt, i piekę go z małymi przerwami dość często. Najlepszy efekt można osiągnąć, piekąc ten chlebek w garnku żeliwnym, sprawdzi się również emaliowana brytfanna. Sama procedura pieczenia, może się wydawać dość skomplikowana, ale…..wszystko wydaje się trudne, zanim stanie się proste 🙂

 

Chleb pieczony w garnku

Chleb z garnka na zakwasie

Składniki na chleb pieczony w garnku

  • 510 g mąki pszennej chlebowej
  • 220 g aktywny zakwas żytni
  • 330 g wody
  •   11 g soli

Mąkę, wodę i zakwas pomieszaj w postrzępioną masę i odstaw na 30 minut.

Dodaj sól i wyrabiaj ciasto kilka minut, do dokładnego połączenia składników. Ciasto daj do naoliwionej miseczki, przykryj folią spożywczą.

Składaj ciasto trzykrotnie, co 30 minut –> Rozciągaj boki ciasta z czterech stron i składaj do środka jak kopertę. Po każdym składaniu, ponownie zostawiaj ciasto na 30 minut. Ta czynność sprawia, że poprawia się struktura ciasta. Ja składam chleb w miseczce.

Koszyczek do wyrastania chleba, dokładnie posyp mąką ryżową lub ziemniaczaną. Przełóż ciasto do koszyczka ( łączeniem do góry ).  Koszyczek daj do lodówki na około 8 godzin. Ciasto w koszyku, powinno podwoić objętość.

Piekarnik nagrzej razem z garnkiem i pokrywką do 250 stopni. Ostrożnie przełóż ciasto z koszyczka do nagrzanego garnka, łączeniem do dołu, czyli ciasto znajdujące się na dnie koszyczka, powinno być na górze.

Natnij żyletką środek chleba, przykryj pokrywką i daj do piekarnika na 20 – 25 minut. Po tym czasie, ściąg pokrywkę, zmniejsz temperaturę do 200 stopni, i piecz jeszcze chleb przez około 20 minut do mocnego zrumienienia.

Gotowy chlebek, odstaw do schłodzenia. Smacznego 🙂

 

 

Powiązane posty

Zostaw komentarz