Home Inspiracje Jak zaparzyć dobrą kawę

Jak zaparzyć dobrą kawę

autor admin
Jak zaparzyć dobrą kawę ?
Print Friendly, PDF & Email

Krótka historia kawy

Ojczyzną krzewu kawowego, było leżące w górskich regionach Etiopii królestwo “Kaffa”. Przypuszczalnie około 800 roku n.e. mieszkańcy tego regionu odkryli, że pobudzające działanie krzewu kawowego, bierze się z jego ziaren.

Ziarna kawy, trafiły z Afryki do krajów arabskich, za sprawą handlarzy niewolników. Początkowo jednak, tłuczono i przerabiano jedynie zielone ziarna. Dopiero w końcu XIV wieku, zaczęto palić kawę na gorących kamieniach. Eksportowano ją do sąsiednich krajów, przez port Mokka ( skąd, pochodzi nazwa naparu ).

Zwyczaj picia kawy, szybko przejęli Turcy. Pierwszą kawiarnię w Europie, otwarto w 1554 w Konstantynopolu. Następnie, jak grzyby po deszczu powstawały kolejne kawiarnie w Europie Środkowej, licznie odwiedzane przez literatów, artystów, dyplomatów, polityków. Pierwsza kawiarnia w Wiedniu, zaprasza gości do swoich stolików w 1683, po zwycięstwie nad Turkami, kiedy to zdobyto 500 worków kawy 🙂

Kawa początkowo była bardzo droga, na filiżankę aromatycznego naparu, było stać tylko nielicznych. Mniej zamożni mieszczanie, szukali czegoś w zastępstwie i zadowalali się naparem z palonego jęczmienia, żołędzi lub brukwi.

Jak zaparzyć dobrą kawę ?

Kawa filtrowana z ekspresu przelewowego

Kawa z urządzenia do filtrowania, jest przelewana gorącą wodą siłą ciężkości. Urządzenie samo podgrzewa i filtruje kawę. Zaletą ekspresów przelewowych jest to, że można jednorazowo, przygotować sporą ilość napoju. Jednak prawdziwi smakosze, nie cenią sobie kawy filtrowanej. Między ekspresami przelewowymi występują również, duże różnice jakościowe.

Kawa z dzbanka ciśnieniowego i ekspresu

Najprostszy sposób na domowe espresso, to mały dzbanek ciśnieniowy składający się z kilku części, stawiany na gazie lub płycie gazowej. Podgrzewana woda w dolnej części paruje, para przeciska się przez sitko z kawą, następnie skrapla się i przelewa do górnej części dzbanka, oddając przy tym cały aromat kawy.

W kuchniach powiało nowoczesnością, kiedy pojawiły się małe ekspresy kolbowe i ekspresy automatyczne. Tutaj podgrzana woda za sprawą ciśnienia wytwarzanego przez pompkę, przenika przez zmieloną kawę i spływa wprost do filiżanki. Ekspresy do kawy z niższej półki, które przygotują dobrą kawę, można kupić już za około 300 zł.

Ręczne zalewanie kawy gorącą wodą – parzenie w dzbanku

Każdy kto lubi tańsze i prostsze w obsłudze urządzenia, oraz pełniejszy i mocniejszy smak kawy, powinien pomyśleć o parzeniu kawy w szklanym dzbanku.

System francuski” french press polega na parzeniu kawy w dzbanku o cylindrycznym kształcie. Po zalaniu kawy gorącą wodą, wkłada się do dzbanka ściśle dopasowane sitko i przesuwa się je ku dołowi, oddzielając fusy od naparu. Czas parzenia wynosi od 4 do 6 minut. Do takiego parzenia, kawa nie powinna być zbyt drobno mielona. Kawę serwuje się prosto ze szklanego dzbanka. Zaletą tego dzbanka jest łatwość w użyciu, poręczność i wysoka jakość naparu. Dzbanki do parzenia “systemem francuskim”french press, można kupić w różnych rozmiarach i wzorach. Od tych w stylu retro, do tych bardzo nowoczesnych.

Dzbanki french press, bardzo fajnie sprawdzają się również przy parzeniu herbat ziołowo – owocowych. Zaparzone kawałki owoców, kwiatów i listków, zostają w prosty sposób oddzielone od naparu 🙂

Parzenie kawy w kapsułkach i w formie saszetek

Różne urządzenia, przygotują ciepłą kawę z porcjowanych kapsułek. Kawa dla mnie bardzo smaczna, ale nie chciałabym pić jej codziennie, tym bardziej, że często zawiera utwardzane tłuszcze, glukozę czy substancje zapachowe.

Kawa parzona w tygielku po turecku

Tutaj wodę należy przelać do małego, często miedzianego naczynia ( dżezwa ) z długą rączką. Do zimnej wody dodaje się kawę, cukier i np. kardamon. W momencie, kiedy kawa zaczyna wrzeć, tygielek jest podnoszony do góry. Czynność powtarza się jeszcze dwukrotnie. Do dzisiaj jest to bardzo popularny sposób na kawę w krajach Afryki Północnej, na Bałkanach, Bali i w Rosji. Tradycja parzenia i picia kawy po turecku, została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Smakosze kawy wiedzą, że nie bez znaczenia jest gatunek kawy. Większość kawoszy, ceni ziarna Arabici ( kawa arabska ). Arabica rośnie na terenach górzystych, na bardzo żyznej glebie. Kolejne kryteria to częste opady, duże nasłonecznienie i temperatura powietrza między 15 a 25 stopni.

Warto jeszcze wspomnieć o dodatkach do kawy tj. brązowy cukier, śmietanka, spienione mleczko, kakao, korzenne przyprawy. wanilia, likier i wiele innych.

Życzę wiele przyjemności z picia kawy 🙂

Wpis sponsorowany

Bibliografgia – Kawa Elisabeth Bangert, Christine Mahrle

 

 

Powiązane posty

8 komentarzy

Justyna 14 września 2019 - 16:48

Najbardziej lubię z ekspresu ciśnieniowego, ale jak go nie mam pod ręką to prasa francuska też daje radę 🙂

Odpowiedź
napiecyku 14 września 2019 - 20:25

Dokładnie, jak mało czasu a jest apetyt na dobrą kawę, daje radę jak najbardziej 🙂

Odpowiedź
Magda 15 września 2019 - 17:38

Lubię kawę z ekspresu ciśnieniowego, ale przede wszystkim kawa powinna być dobrej jakości, wtedy smakuję pysznie 🙂

Odpowiedź
napiecyku 15 września 2019 - 19:33

Tak, jakość kawy ma znaczenie 🙂

Odpowiedź
Dorota 15 września 2019 - 18:48

Bardzo ciekawy wpis! Nie wyobrażam sobie dnia bez porannej kawy. Gdy byłam młodą dziewczyną piłam taką zaparzaną po turecku, później z ekspresu przelewowego, dziś najczęściej piję rozpuszczalną, choć najbardziej smakuje mi kawa z ekspresu ciśnieniowego.
Serdecznie pozdrawiam:)

Odpowiedź
napiecyku 15 września 2019 - 19:33

Ja również lubię z ciśnieniowego, ale zmieniam sposoby parzenia i tutaj z pomocą przychodzi kawiarka i dzbanek french press 🙂 Serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedź
Beti 16 września 2019 - 09:19

Bardzo ciekawy wpis. Ja najczęściej piję z ekspresu ciśnieniowego 🙂

Odpowiedź
napiecyku 16 września 2019 - 09:27

Jak chyba większość smakoszy kawy 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz