Home Dania i dodatkiNapoje Kawa poprawia nastrój! Kup automatyczny ekspres do kawy i zapomnij o depresji!

Kawa poprawia nastrój! Kup automatyczny ekspres do kawy i zapomnij o depresji!

autor admin
Kawa poprawia nastrój
Print Friendly, PDF & Email

Na przestrzeni wieków kawa cieszyła się zarówno złą sławą, jak i ogromną popularnością. W ostatnich latach mity na jej temat zostały zweryfikowane i wielu specjalistów różnych dziedzin potwierdza, że picie tego napoju (oczywiście w rozsądnych ilościach!) może nam wyjść na zdrowie. Pozytywny wpływ kofeiny dostrzegają także psychiatrzy i psychologowie. W ich opinii kawa może być pomocna w profilaktyce depresji.

Kawa, a konkretnie obecna w niej kofeina jest jedną z najbardziej powszechnych i łatwo dostępnych substancji psychoaktywnych. Jej regularne dostarczanie do organizmu pomaga ustrzec się wielu chorób, m.in. schorzeń układu naczyniowo-sercowego, układu immunologicznego oraz układu kostno-stawowego. Specjaliści są przekonani, że regularne picie kawy chroni także przed zaburzeniami pracy układu nerwowego oraz wspomaga funkcjonowanie narządów takich jak wątroba czy trzustka. Niektórzy lekarze uważają też, że kofeina może chronić przed nowotworami. Psychologowie i psychiatrzy dostrzegają z kolei jej wpływ na samopoczucie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Powiedz mi, co pijasz, a powiem ci, co czujesz

Dr Honglei Chen, jeden z członków Amerykańskiej Akademii Neurologicznej, przeprowadził badania na grupie ponad 260 tysięcy ochotników w wieku od 50 do 71 lat. Celem szczegółowych analiz było porównanie wpływu spożywanie przynajmniej czterech puszek napojów gazowanych dziennie oraz picie podobnych ilości czarnej, niesłodzonej kawy. Kilka lat dokładnych badań i obserwacji pozwoliło stwierdzić, że ryzyko wystąpienia depresji wzrosło aż o 30% u osób sięgających regularnie po napoje gazowane. Z kolei zamiana tych produktów na klasyczną czarną kawę pozwoliła uniknąć pogorszenia samopoczucie i zmniejszyła zagrożenie depresją. Dr Chen zauważa jednak, że kofeina, jako substancja psychoaktywna, powinna być stosowana z umiarem, ponieważ pita w nadmiarze może spowodować lęki i inne działania niepożądane.

Kofeina – wróg czy przyjaciel ?

Kofeina jest psychostymulantem, który może być pomocny nie tylko w poprawie wydajności i sprawności organizmu. Ta substancja, jak dowodzą badania, jest również doskonałym środkiem w walce z depresją. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki kofeiny, ponieważ przyjmowana w nadmiarze może szybko zamienić się z przyjaciela we wroga. Warto więc pamiętać, że typowa filiżanka kawy zawiera od 70 do 140 mg czystej kofeiny. Taka dawka jest w zupełności bezpieczna dla każdego (zdrowego) dorosłego człowieka. Specjaliści oszacowali, że dobowa porcja kofeiny, która nie może nam zaszkodzić liczy sobie 250 mg, co przekłada się na około 2,5 filiżanki kawy. Niektórzy badacze uważają, że nawet 350-500 mg tej substancji nie może nam zaszkodzić, jednak nie zawsze warto wystawiać swój organizm na próbę. Nadmiar kofeiny prowadzi bowiem do poczucia niepokoju, lęku, rozdrażnienia oraz niektórych dolegliwości ze strony układu naczyniowo-sercowego.

Kawa chroni przed depresją

Depresja to choroba związana z zaburzenia funkcjonowania układu dopaminergicznego. Najnowsze hipotezy wskazują również na to, że schorzenie może mieć również związek ze stanami zapalnymi w mózgu. Kofeina wpływa na transmisję dopaminergiczną oraz wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co sprawia, że jest uważana za ważny aspekt profilaktyki depresji. Specjaliści uważają także, że kawa (za sprawą zawartej w niej kofeiny) może również łagodzić objawy choroby. Psychologowie dostrzegają także społeczny aspekt sięgania po filiżankę ulubionego napoju. Według nich kawa kojarzy się nam z relaksem, odpoczynkiem i spotkaniami w gronie najbliższych, co pozytywnie wpływa na nasz mózg i pomaga ustrzec się przed zaburzeniami o charakterze depresyjnym.

Automatyczne ekspresy do kawy – punkt obowiązkowy w nowoczesnym domu

Coraz więcej osób decyduje się na zakup automatycznego ekspresu do kawy, który pozwala na przygotowanie idealnego napoju bez konieczności wychodzenia z domu. Ten z pozoru prosty gadżet może mieć też znaczenie w profilaktyce depresji. Trzeba jednak pamiętać, że funkcja ekspresu nie powinna ograniczać się do parzenia kawy domownikom. Świetnym sposobem na zachowanie doskonałe humoru jest bowiem organizowanie spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Goście z pewnością docenią aromatyczny i smaczny napój, co pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na relacje z bliskimi. Wybierz najlepszy automatyczny ekspres do kawyhttps://www.krups.com.pl/Świat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics ) który pozwoli ci cieszyć się idealną kawą zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę.

Regularne picie kawy działa korzystnie na wiele układów organizmu. Okazuje się, że kofeina wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie – jest jednym z czynników zapobiegających depresji. Oczywiście kawa nie jest remedium na wszystkie choroby i każda niepokojąca zmiana wymaga konsultacji specjalisty, jednak filiżanka ulubionego napoju o poranku z pewnością poprawi nam humor na cały dzień.

 

Źródła:

https://www.pfm.pl/artykuly/depresja-a-kofeina/1685/

Walory herbaty


http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/napoje-gazowane-moga-wpedzac-w-depresje–kawa-jej-zapobiega,100265,1,1.html
https://biotechnologia.pl/biotechnologia/kawa-i-jej-wplyw-na-zdrowie-cz-2,17844
https://mojapsychologia.pl/artykuly/10,spoleczenstwo/6,szczesliwej_kawy.html

 

Powiązane posty

11 komentarzy

Magda 11 października 2018 - 11:15

Po przeczytaniu wpisu bez żadnych obaw sięgam po moje espresso i będę sie nim delektowała 😉 bardzo fajny wpis! pozdrawiam 🙂

Odpowiedź
napiecyku 11 października 2018 - 11:39

Dziękuję Madzia, ja też piję kawę z ekspresu, czasami sięgam po kawiarkę 🙂

Odpowiedź
Magda 11 października 2018 - 15:10

Bardzo lubię smak i zapach kawy, niestety muszę ją ograniczać, bo czasami mój żołądek się buntuje 🙂

Odpowiedź
napiecyku 11 października 2018 - 16:08

Ja ma podobnie przy mocnej, czarnej kawie. Słabsza albo cappuccino jest dla mnie w sam raz 🙂

Odpowiedź
Ania 11 października 2018 - 21:47

Kawkę uwielbiam, więc depresja mi nie grozi 😉

Odpowiedź
Angelika i Monika (Candy Pandas) 11 października 2018 - 22:31

Akurat kawy po prostu nie lubimy więc to nie dla nas 🙂

Odpowiedź
Joanna 14 października 2018 - 19:47

Nie wyobrażam sobie dnia bez kawy, szczególnie że jestem niskociśnieniowcem:)

Odpowiedź
Beti 18 października 2018 - 11:27

Uwielbiam kawę 🙂

Odpowiedź
Agata 21 października 2018 - 09:04

Podoba mi się u Ciebie, zostaję na dłużej 😉 I narobiłaś mi smaka na naleśniki z cydrem :))

Odpowiedź
strasznie smaczne 21 października 2018 - 20:49

Uwielbiam zapach kawy zwłaszcza o poranku.

Odpowiedź
Dorota z kobietytomy.pl 22 października 2018 - 11:19

Co tu zrobić, jak kawy się nie pije? 😉

Odpowiedź

Zostaw komentarz