Home Dania i dodatkiPrzetwory Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny

autor admin
Print Friendly, PDF & Email
Pierwszy raz po namowach koleżanki, postanowiłam zrobić domowy syrop z pędów sosny. Dobrze mieć w apteczce, taki naturalny suplement na podrażnienia i bóle gardła. Głównym składnikiem młodych pędów sosny jest olejek eteryczny, to właśnie dzięki niemu syrop ma działanie wykrztuśne, antyseptyczne i oczyszczające. 
Ja skorzystałam z przepisu Klaudyny i wcześniej pędy, na krótko zanurzyłam w alkoholu. Następnie warstwami zasypałam cukrem. Tak przygotowane pędy, szybciej puszczają sok. Myślę, że po tygodniu do 10 dni, syrop będzie gotowy i można go przelać do butelki. 
Pamiętajmy, żeby zbierając nie uszkodzić drzew i nie odłamywać całych pędów, tylko 3/4 przyrostu. Najlepszym okresem na zbiory jest przełom kwietnia i maja. Zbierajmy pąki w miejscach nie zanieczyszczonych, z dala od dróg i dymiących kominów.
Jeżeli syrop ma być przeznaczony dla dzieci, proponuje nie dodawać alkoholu, a po zlaniu pierwszego syropu pędy ponownie zalać alkoholem i przygotować nalewkę dla dorosłych, która również będzie bogata w lecznicze substancje 🙂

Składniki
  • 1/2 kg młodych pędów sosny ( około 10 cm )
  • 800 g cukru ( może być cukier brązowy nierafinowany lub miód )
  • 1/2 szklanki alkoholu ( u mnie 60 % )
  • 1, 5 litrowy słoik czysty i wyparzony
Z pędów sosny można pościągać brązowe łuski, ale nie jest to konieczne. Ja usunęłam tylko te, które same odpadały. Niektórzy tną pędy na mniejsze kawałki, ja zostawiłam pędy w całości.
Do miseczki wlałam alkohol i partami zanurzałam pędy w alkoholu, następnie odsączałam i przekładałam do słoika.
Kilkucentymetrową warstwę pędów solidnie posypałam cukrem i podobnie każdą kolejną. Cukier wysypałam również na wierzch słoika. Słoik przykryłam papierowym ręcznikiem i odstawiłam na parapet.
Słoik na zdjęciu stoi nie całą dobę, ale widać już sporą ilość płynu. Po 7 – 10 dniach, zlewam syrop do czystej, wyparzonej buteleczki, zakręcam i przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu.
Taki syrop dawkujemy w początkowej fazie infekcji, bólu i podrażnień gardła w ilości 3 x 2 łyżeczki dziennie osoby dorosłe. Kto lubi, może rozcieńczać syrop z lekko przestudzoną herbatą 🙂

Powiązane posty

7 komentarzy

Megly 4 maja 2017 - 19:17

Nawet nie wiesz jaką mam teraz ochotę na ten syrop. Wiele się dobrego na jego temat naczytałam. Mniam! Ale by się skosztowało.
Pozdrawiam ciepło. 🙂

Odpowiedź
Gotowanie to proste ! 4 maja 2017 - 19:41

Taki domowy syrop to dopiero ma skuteczne działanie 🙂

Odpowiedź
Magdalena 4 maja 2017 - 19:49

kupuję gotowy, naprawdę pomaga. Dobrze mieć domowy 🙂

Odpowiedź
Angelika i Monika (Candy Pandas) 5 maja 2017 - 13:08

Nigdy nie próbowałyśmy ale już kilka razy trafiłyśmy na przepis w internecie i bardzo nas ciekawi 😉

Odpowiedź
Cukry Proste 5 maja 2017 - 13:57

Ciekawi mnie jego smak:)

Odpowiedź
Joanna Ł 7 maja 2017 - 10:25

Pyszny syrop , polecam , co roku taki robię 🙂

Odpowiedź
Ania - Fabryka Pomysłów 7 maja 2017 - 15:56

nie robiłam jeszcze go sama

Odpowiedź

Zostaw komentarz