Smaczna i zdrowa przekąska z mieszanki orzechów, nasion słonecznika i pestek moreli. Do ciasta dodałam również mąkę razową i płatki owsiane. Gotowa masa, nie jest bardzo zwarta, dlatego należy dać ją na 40 minut do lodówki, do schłodzenia. Ciasteczka są bardzo pożywne, sprawdzą się do śniadaniówki dla dzieci i dla dorosłych do zestawu do kawy i herbaty 🙂

Składniki
- 170 g mieszanki orzechów, pestek słonecznika, pestek moreli ( mogą być migdały, sezam )
- 200 g mąki pszennej razowej
- 50 g płatków owsianych lub gryczanych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g ciemnego cukru trzcinowego
- 175 g masła
- 1 jajko
Orzechy, pestki moreli i słonecznik mielę na gruboziarnistą mączkę i daję do miseczki.
Do mieszanki orzechów i nasion, dodaję mąkę, płatki owsiane i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie mieszam.
Miękkie masło ucieram z cukrem na krem. Dodaję jajko i nadal ucieram.
Do mieszanki z masłem, dodaję sypkie składniki. Wszystko dokładnie wyrabiam w dłoniach. Jeżeli masa jest bardzo rzadka, można dodać trochę mąki.
Ciasto owijam folią spożywczą i daję do lodówki na 40 minut.
Dużą blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Z ciasta odrywam kawałki, wielkości orzecha włoskiego.
Każdy kawałek można lekko spłaszczyć, lub wybić wzorek tłuczkiem do mięsa. Tłuczek należy zanurzyć w mące, ponieważ będzie się lepił do ciasta.
Ciasteczka układam na blaszce. Ciastka w trakcie pieczenia lekko się rozpływają, dlatego lepiej nie układać ich zbyt ciasno. Piekę około 15 minut, w temperaturze 180 stopni. Do lekkiego zrumienienia. Gotowe studzę na kratce 🙂


