Home Dania i dodatki Łatwy chleb orkiszowy na drożdżach

Łatwy chleb orkiszowy na drożdżach

autor admin
Łatwy chleb orkiszowy na drożdżach
Print Friendly, PDF & Email

Orkisz był uprawiany już w starożytnych Egipcie i Azji. Dzięki popularnym dzisiaj publikacjom Św. Hildegardy, ponownie wrócił do łask. Dzięki współczesnym badaniom naukowym wiemy, że w porównaniu z innymi zbożami, orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników – wysokowartościowego białka (o innej strukturze niż pszenica), węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych, elektrolitów i witamin. Zawiera w wysokiej ilości, niespotykanej w innych produktach, Thiocyanat – ważny element wzmacniający i  budujący system immunologiczny, wzrostu komórek nerwowych, krwi, tkanek kostnych i ciał odpornościowych.

Dzisiejszy chleb upiekłam z organicznej mąki orkiszowej, z dodatkiem suszonej cebuli. Wypieki z mąki orkiszowej mają przyjemny orzechowy smak, dodatek naturalnej suszonej cebuli, dodatkowo wzbogacił chlebek smakowo. Chleb ma miękką skórkę i elastyczny miękisz, przy tym długo zachowuje świeżość. Mój chleb orkiszowy, smakuje bez wielu dodatków. Najlepszy z ulubioną, domową pastą, lub z oliwą z oliwek.

Smacznego  🙂

Łatwy chleb orkiszowy na drożdżach

Orkisz, który użyłam do pieczenia dzisiejszego chleba, nie jest poddany krzyżówkom genetycznym, więc nie jest krzyżowany z pszenicą. To samo dotyczy mąki płaskurki, oraz samopszy. Mąki pierwotne, ze sklepu internetowego Ogrody Hildegardy zawierają gluten, ale ponieważ nie są krzyżowane z pszenicą, nie zawierają algutyniny pszennej, nie wywołują więc alergii na gluten. Tymczasem, większość dostępnych w handlu mąk pierwotnych, jest wielokrotnie krzyżowana z pszenicą, ze względu na wydajność plonu.

Składniki na łatwy chleb orkiszowy / foremka 14 x 28 cm.

W lekko ciepłej wodzie, rozpuść drożdże i miód. Zostaw w ciepłym miejscu na kilka minut.

Do miski przesiej mąki ( koniecznie ), dodaj sól, suszoną cebulę i siemię lniane ( jeżeli używasz ). Wszystkie składniki pomieszaj.

Do mąki dodaj wodę z drożdżami, zacznij wyrabiać składniki za pomocą ręki, lub haka do wyrabiania chleba. Dodaj olej, nadal wszystko wyrabiaj, około pięć minut. Ciasto będzie dość rzadkie, ale elastyczne.

Ciasto przełóż do naoliwionej miseczki i zostaw w ciepłym miejscu, na około 50 minut, ciasto powinno podwoić objętość.

Przygotuj foremkę o wymiarach 14 x 28 cm. Foremkę posmaruj olejem, dno i boki foremki możesz posypać płatkami owsianymi.

Ciasto przełóż do foremki i ponownie zostaw do wyrastania na około 15 minut. Piekarnik nagrzej do temperatury 190 stopni. Przed włożeniem chleba, dokładnie spryskaj piekarnik wodą. Chleb piecz około 35 minut, do zrumienienia.

Gotowy chleb ostrożnie wyciąg z foremki, zostaw na kratce do schłodzenia.

Smacznego 🙂

 

Powiązane posty

3 komentarze

Monika-smakołyki na diecie 11 grudnia 2022 - 11:57

Fajnie skomponowany chlebek, ta cebulka mnie zachwyciła.

Odpowiedź
Magda 12 grudnia 2022 - 08:10

Wygląda rewelacyjnie, wystarczy posmarować masłem i jest pysznie 🙂

Odpowiedź
Patrycja Reszko 14 grudnia 2022 - 17:18

No popatrz, chyba miałam sen proroczy dzisiaj. Śniło mi sié, że wyrabiałam chleb!

Odpowiedź

Zostaw komentarz