Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie prozdrowotne rośliny wybrać do danego ogrodu. Podstawowym wymogiem, jest wielkość ogrodu i jakość gleby. Lecznicze rośliny, z pewnością bardziej harmonizują z ogrodem romantycznym typu wiejskiego, ale jak wiadomo, nie ma sztywnych reguł i każda z leczniczych roślin, znajdzie swoje miejsce np. w ogrodzie w stylu nowoczesnym 🙂
Drzewa i krzewy o prozdrowotnych właściwościach, na wiosnę częstują nas kwiatami, które należy suszyć na ziołowe herbaty. Na jesień, hojnie raczą nas owocami, gotowymi na soki, konfitury i lecznicze nalewki.
Jakie prozdrowotne drzewa, krzewy i zioła pasują do Twojego ogrodu ? Wybór pozostawiam Tobie 🙂
Wybrane drzewa i krzewy o prozdrowotnych właściwościach
Brzoza brodawkowata – prozdrowotne właściwości wykazują młode, suszone liście brzozy i kora. Wczesną wiosną warto pobierać sok z brzozy. Brzozowy sok działa wzmacniająco, tonizująco, przeciwbólowo. Piłam taki sok u znajomych, jest delikatnie słodki, orzeźwiający, absolutnie wyjątkowy. Nasza brzoza, musi mieć jednak co najmniej dziesięć lat, w przeciwnym razie można uszkodzić drzewo. Napary z liści brzozy, pomagają w schorzeniach nerek, pęcherza i wątroby. Brzoza toleruje cięcie, w ten sposób można skracać i kształtować drzewa.
Lipa szerokolistna – kwiatostany lipy mają bardzo silny, przyjemny zapach, to zdecydowanie miododajne drzewo. Surowcem zielarskim są właśnie kwiatostany z podsadką. Herbata z suszonych kwiatów lipy, ma lekko słodki, miodowy smak i działa napotnie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Lipa to duże drzewo o ciekawym pokroju, ale podobnie jak brzoza dobrze znosi przycinanie.
Leszczyna pospolita – leszczyna ma nieco większe wymagania glebowe, nie lubi terenów podmokłych i piaszczystych. Dobrze rośnie na glebie bogatej w próchnicę. Krzew leszczyny, osiąga wysokość 3 – 5 m. Owoce leszczyny, są cennym źródłem kwasów tłuszczowych NNKT, witamin B, E, PP, prowitaminy A. Surowcem zielarskim są również liście i kwiatostany leszczyny.
Pigwa pospolita – pigwa pochodzi z Kaukazu, rośnie również w Europie południowej i północnej Afryce. Pigwa lubi stanowiska słoneczne, osłonięte i żyzną glebę. Owoce pigwy, zawierają dużo witaminy C, olejki eteryczne, sole mineralne, garbniki. Pyszna i zdrowa jest nalewka z pigwy, uwielbiam też pigwę suszoną. Owoce ścieram na tarce i suszę, w efekcie mam fantastyczny susz, aromatyzujący zimowe herbaty.
Sosna zwyczajna – sosna dobrze się czuje na stanowisku słonecznym, piaszczystym i przepuszczalnym. Pączki i pędy drzewa , mają właściwości odkażające i witaminizujące. Olejek sosnowy działa przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, a odwar z młodych pączków i igieł sosnowych, dodaje się do pobudzających i wzmacniających kąpieli. Pączki i młode pędy, zbieramy wczesną wiosną. Sosny to okazałe drzewa, dlatego warto brać pod uwagę formowanie drzewa, przez cięcie. Wiele sklepów ogrodniczych, ma w swojej ofercie piękne odmiany sosny miniaturowej, oraz sosny górskiej kosodrzewiny.
Rokitnik zwyczajny – ta wyjątkowa roślina potrzebuje słonecznego stanowiska, nawet w lekkim półcieniu nie rozwija się prawidłowo. Jeżeli chcemy otrzymać owoce, musimy posadzić dwie rośliny, żeński i męski egzemplarz. Rokitnik ma ozdobne, pomarańczowe i kuliste owoce, początkowo owoce mają gorzkawy smak, który po pierwszych przymrozkach zmienia się na kwaskowy. Owoce rokitnika, to skarbnica witamin z grupy C, E, B i prowitaminy A. Rokitnik to bardzo wdzięczna roślina, można go delikatnie przycinać, tworzy bardzo ozdobne żywopłoty.
Czarna porzeczka – surowcem zielarskim czarnej porzeczki, są młode liście i owoce. Liście i owoce, mają właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowe, odżywcze, wzmacniające. Owoce dostarczają witaminy, kwasy organiczne, pektyny. Suszone liście i owoce czarnej porzeczki, dodaj do ziołowej herbaty. Wyciśnij sok z czarnej porzeczki, przygotuj nalewkę i pij na zdrowie 🙂
Nie wszyscy wiedzą, że świeże liście czarnej porzeczki, można dodawać do kwaszenia ogórków i kapusty.
Do ziołowych herbat, można również suszyć młode liście malin i poziomek 🙂 Oczywiście w tym poście, nie wyczerpałam tematu wszystkich leczniczych roślin, należy do nich wiele innych drzew, krzewów, bylin i ziół.
Inne lecznicze rośliny, znajdziesz w ofercie sklepu Szkółki drzew i krzewów Piotr Konieczko Sklep posiada piękną, bardzo przejrzystą i rozbudowaną stronę internetową.
Wczesna wiosna, to dobry moment na aranżację ogrodu. Właśnie teraz, można posadzić kolejne, użyteczne rośliny i pozbyć się tych niepotrzebnych. Wiosenne porządki w ogrodzie….czas start 🙂
Bibliografia – Zioła z apteki natury Teresa Wielgosz Publicat
Wpis sponsorowany
13 komentarzy
O tej porze roku to bezsensowny wpis. To tylko reklama produktu.
A treści te jak najbardziej zasadne by były latem.
To wartościowe treści, nie wszystkim znane. Świadczy o tym chociażby ilość osób, które już zapisały wpis do ulubionych 🙂
Świetny pomysł z pigwą, nie pomyślał bym żeby ją zetrzeć na tarce i ususzyć. Chyba mniej pracochłonne niż krojenie. Chociaż ostatnio wpadłem na pomysł aby ją wcześniej przymrozić i było łatwiej.
Dobry pomysł, ja ścieram na tarce elektrycznej, szybciej i prościej 🙂
Żałuję, że nie mam ogrodu 🙂
Jest alternatywa, wiele zdrowych owoców i kwiatów, można pozyskać z natury 🙂
Podoba mi się post, sama troszkę interesuję się tym tematem, ja do Pani kolekcji obowiązkowo dodałabym owoce i kwiaty czarnego bzu oraz pigwowca; po oczyszczeni wrzuca się podzielone części bez pestek (te idą na pestkówkę) do malaksera i w sekundę gotowe do przetwarzania. Pozdrawiam. M
To prawda, czarny bez przetwarzam na sok, co roku późnym latem. Pestki pigwy i pigwowca, podobno mają więcej cennych właściwości od samych owoców 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Same wspaniałości. U mnie za oknem rosną lipy i pięknie pachną, gdy kwitną. Z leszczyną należy natomiast uważać, bo w przypadku alergików reakcje mogą być bardzo silne.
Święta prawda, z alergenami nie ma żartów no i te kleszcze!!!
Uwielbiam pigwę, choć po jej zrobieniu zawsze bolą mnie ręce. Zazwyczaj gotuję z cukrem i nastawiam na soki. Bomba witaminowa na zimę, mniam.
super, warto mieć w ogrodzie sprawdzone rośliny, które pomogą nam dbać o zdrowie.
Za to właśnie bardzo lubimy wiosnę. 🙂 Nawet jeśli ktoś nie ma własnego ogrodu i trudno o większe uprawy, to warto choćby na balkonie zasadzić kilka ziół. To znacznie, znacznie lepsze rozwiązanie, a gotowanie z użyciem roślin z własnych doniczek to dużo większa przyjemność! 🙂