Home Inspiracje BHP w kuchni – niezbędna odzież kucharska

BHP w kuchni – niezbędna odzież kucharska

autor admin
BHP w kuchni-niezbędna odzież kucharska
Print Friendly, PDF & Email

Praca w branży gastronomicznej jest wymagająca pod względem fizycznym i psychicznym. Jednocześnie wiąże się z koniecznością zachowania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa, w otoczeniu rozgrzanych sprzętów czy naczyń i różnorodnych substancji nietrudno bowiem o wypadki. To dlatego odzież gastronomiczna jest taki istotna. Dowiedz się, jakie są jej niezbędne elementy i jaką pełnią funkcję.

Odzież dla gastronomii – dlaczego jest potrzebna?

Niezależnie od rodzaju czy rozmiaru lokalu gastronomicznego, personel kuchenny zwykle przestrzega unikalnego kanonu ubioru. Jest to poniekąd związane ze zwyczajem, który ma swoje korzenie w odległych czasach. Jednak specjalna odzież dla gastronomii jest też związana z czymś znacznie ważniejszym – przepisami BHP. Ze względu na liczne zagrożenia wiążące się z pracą w kuchni stroje jej personelu dobierane są tak, by zminimalizować ryzyko wypadków i wspomóc zachowanie higieny. Odzież dla gastronomii wykonywana jest zwykle z grubych i niepalnych materiałów, by chronić pracowników przed gorącą parą, wodą czy olejem.

Podstawowa odzież gastronomiczna – bluza i spodnie dla kucharza. Klasyczny strój kucharza to biała bluza lub kitel i czarne spodnie gastronomiczne. Oba te elementy garderoby są równie ważne i powinny być dobierane z rozwagą. Bluza w przedniej części ma charakterystyczne poły zapinane na napy lub guziki. Takie rozwiązanie oznacza, że kucharz na klatce piersiowej ma podwójny materiał, co zapobiega poparzeniom. Klasyczny kolor biały ma podkreślać nieskazitelną czystość panującą w kuchni, jednak nie jest on wymogiem.

Obecnie częściej można spotkać bluzy, jak i spodnie dla kucharza w różnych kolorach – czego dowodem jest np. asortyment sklepu z wyposażeniem dla gastronomii Technica: sklep.technica.pl/spodnie-kucharskie. Jeśli chodzi o spodnie kucharskie, to również są wykonane z dość grubego materiału, by zabezpieczać ciało. Zawsze są też długie.

Ponadto wyróżnia je wygoda. Zwykle mają gumkę w pasie, przez co dopasowują się do ciała i nie uciskają oraz praktyczne kieszenie.

Czapka kucharska – nie tylko symbol

Nieodłącznym elementem stroju kucharza jest też czapka. Niegdyś jej wysokość odzwierciedlała rangę specjalisty. Dziś już ten zabieg stosuje się w niewielu kuchniach. Wciąż jest to jednak odzież gastronomiczna, bez której trudno wyobrazić sobie kuchnię. To dlatego, że czapka nie jest jedynie ozdobą czy tradycyjnym atrybutem personelu kuchennego. Jej zadaniem jest przede wszystkim przykrywanie włosów, tak by nie miały szans wpaść do przygotowywanych potraw. Ze względu na komfort i preferencje kucharzy współcześnie czapki również przyjmują różne formy, a niekiedy zastępowane są też bandanami czy czepkami.

Odzież dla gastronomii – co jeszcze jest ważne w ubiorze kucharza?

Czapka, bluza i spodnie kucharskie to już prawie kompletny strój. Ważnym elementem ubioru pracownika kuchni jest też fartuch. Wykonany najczęściej z plamoodpornej tkaniny jest dodatkowym zabezpieczeniem przydatnym szczególnie przy pracach, przy których łatwo się pobrudzić. Jego istotnym walorem jest to, że zabezpiecza znajdującą się pod spodem odzież gastronomiczną. Dlatego szef kuchni może w każdej chwili go zdjąć i spotkać się z gośćmi, schludnie się prezentując. Bardzo ważne jest też to, co personel kuchenny nosi na stopach. Buty gastronomiczne powinny być solidne i trwałe, ponieważ zwykle są intensywnie użytkowane. Bardzo ważna jest też antypoślizgowa podeszwa i zewnętrzna konstrukcja odporna na wodę czy oleje. Ponadto obuwie jest amortyzowane, lekkie i stworzone z myślą o maksymalnym komforcie podczas długiego dnia pracy.

Powiązane posty

3 komentarze

Królowa Karo 11 listopada 2019 - 20:23

No proszę, nie miałam pojęcia, że bluza kucharska jest tak charakterystyczna właśnie dlatego, by chronić przed poparzeniem.

Odpowiedź
napiecyku 11 listopada 2019 - 20:35

Prosty, a;e skuteczny patent 🙂

Odpowiedź
napiecyku 11 listopada 2019 - 20:41
Odpowiedź

Zostaw komentarz