Syrop z pędów sosny

Print Friendly
Pierwszy raz po namowach koleżanki, postanowiłam zrobić domowy syrop z pędów sosny. Dobrze mieć w apteczce, taki naturalny suplement na podrażnienia i bóle gardła. Głównym składnikiem młodych pędów sosny jest olejek eteryczny, to właśnie dzięki niemu syrop ma działanie wykrztuśne, antyseptyczne i oczyszczające. 
Ja skorzystałam z przepisu Klaudyny i wcześniej pędy, na krótko zanurzyłam w alkoholu. Następnie warstwami zasypałam cukrem. Tak przygotowane pędy, szybciej puszczają sok. Myślę, że po tygodniu do 10 dni, syrop będzie gotowy i można go przelać do butelki. 
Pamiętajmy, żeby zbierając nie uszkodzić drzew i nie odłamywać całych pędów, tylko 3/4 przyrostu. Najlepszym okresem na zbiory jest przełom kwietnia i maja. Zbierajmy pąki w miejscach nie zanieczyszczonych, z dala od dróg i dymiących kominów.
Jeżeli syrop ma być przeznaczony dla dzieci, proponuje nie dodawać alkoholu, a po zlaniu pierwszego syropu pędy ponownie zalać alkoholem i przygotować nalewkę dla dorosłych, która również będzie bogata w lecznicze substancje 🙂

Składniki
 • 1/2 kg młodych pędów sosny ( około 10 cm )
 • 800 g cukru ( może być cukier brązowy nierafinowany lub miód )
 • 1/2 szklanki alkoholu ( u mnie 60 % )
 • 1, 5 litrowy słoik czysty i wyparzony
Z pędów sosny można pościągać brązowe łuski, ale nie jest to konieczne. Ja usunęłam tylko te, które same odpadały. Niektórzy tną pędy na mniejsze kawałki, ja zostawiłam pędy w całości.
Do miseczki wlałam alkohol i partami zanurzałam pędy w alkoholu, następnie odsączałam i przekładałam do słoika.
Kilkucentymetrową warstwę pędów solidnie posypałam cukrem i podobnie każdą kolejną. Cukier wysypałam również na wierzch słoika. Słoik przykryłam papierowym ręcznikiem i odstawiłam na parapet.
Słoik na zdjęciu stoi nie całą dobę, ale widać już sporą ilość płynu. Po 7 – 10 dniach, zlewam syrop do czystej, wyparzonej buteleczki, zakręcam i przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu.
Taki syrop dawkujemy w początkowej fazie infekcji, bólu i podrażnień gardła w ilości 3 x 2 łyżeczki dziennie osoby dorosłe. Kto lubi, może rozcieńczać syrop z lekko przestudzoną herbatą 🙂

komentarzy 7

 1. Megly 4 maja 2017 at 19:17 Reply

  Nawet nie wiesz jaką mam teraz ochotę na ten syrop. Wiele się dobrego na jego temat naczytałam. Mniam! Ale by się skosztowało.
  Pozdrawiam ciepło. 🙂

 2. Gotowanie to proste ! 4 maja 2017 at 19:41 Reply

  Taki domowy syrop to dopiero ma skuteczne działanie 🙂

 3. Magdalena 4 maja 2017 at 19:49 Reply

  kupuję gotowy, naprawdę pomaga. Dobrze mieć domowy 🙂

 4. Nigdy nie próbowałyśmy ale już kilka razy trafiłyśmy na przepis w internecie i bardzo nas ciekawi 😉

 5. Cukry Proste 5 maja 2017 at 13:57 Reply

  Ciekawi mnie jego smak:)

 6. Joanna Ł 7 maja 2017 at 10:25 Reply

  Pyszny syrop , polecam , co roku taki robię 🙂

 7. Ania - Fabryka Pomysłów 7 maja 2017 at 15:56 Reply

  nie robiłam jeszcze go sama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *