Czy wiesz, że jednym z wyznaczników zdrowej, codziennej diety jest jej urozmaicenie? Dzięki niemu nie stracisz przyjemności związanej z jedzeniem, jak również zwiększysz szansę na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników, witamin, minerałów i antyoksydantów. Odkryj proste pomysły na uatrakcyjnienie jadłospisu!
Spożywanie ciągle tych samych dań nie jest najlepszym pomysłem i grozi nudą. Pożegnaj monotonię i postaw na nowe! Urozmaicając dietę, zyskasz więcej kulinarnych wrażeń, a zdrowe odżywianie zaczniesz kojarzyć z ekscytującym projektem, zamiast z mnóstwem zakazów i wyrzeczeń. Podkręcenie domowego menu nie jest trudne – wystarczy tylko przetestować poniższe sposoby.
Eksperymentuj w kuchni
Co powiesz na wyzwanie, w którym raz na jakiś czas spróbujesz przygotować (lub zjeść na mieście) zupełnie nową potrawę? Jeśli masz ochotę, możesz wypróbować tematyczne podejście, na przykład testując dania z kuchni konkretnego zakątka świata. Koreańska, afrykańska, włoska, francuska, ukraińska lub skandynawska kuchnia, obfitują w wiele interesujących dań i nietuzinkowych połączeń składników – warto poznać je bliżej!
Dobrym pomysłem jest też gotowanie zróżnicowanych dań z tego samego składnika. I tak na przykład ziemniaki smakują zarówno jako frytki, kluski, babka ziemniaczana czy sałatka kartoflana. Dynia sprawdzi się jako główny składnik ciasta, rozgrzewająca zupa oraz baza do pumpkin spice latte.
Polub nowe wersje znanych potraw
Takie podejście także poszerza kulinarne horyzonty i uatrakcyjnia posiłki. Na niedzielny obiad zawsze jadasz smażone kotlety w panierce? Ciekawszą i nieco zdrowszą opcją mogą być szaszłyki z tego samego mięsa, albo te same kotlety, ale z piekarnika. Zamiast tradycyjnej pizzy wypróbuj calzone, a w zastępstwie gołąbków postaw na szybszą w przygotowaniu gołąbkową zupę. Z czasem przybędzie Ci kreatywności, a wymyślanie (i szykowanie) nowych posiłków, stanie się prawdziwą przyjemnością.
Odkryj fenomenalną moc przypraw
Dzięki nim dania zyskają bardziej atrakcyjny smak. Eksperymentując z przyprawami, wybieraj te mniej znane i rozkoszuj się niezwykłymi, pobudzającymi apetyt aromatami. Cząber i jałowiec uświetnią marynatę do mięsa, a czosnek niedźwiedzi znakomicie sprawdzi się w twarożku lub sałatce. Liście kolendry dodadzą zupie orientalnego posmaku, a nasiona czarnuszki doskonale smakują w chlebie lub jako posypka na hummusie. Warto ograniczyć klasyczną sól, zastępując ją ziołowymi przyprawami – w ten sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym.
Szukaj wartościowych inspiracji
Inspirujące kulinarne blogi, popularne wśród internautów kanały z przepisami, telewizyjne programy poświęcone gotowaniu, a nawet „kuchenne” hasztagi w social mediach, pozwalają odkryć nowe potrawy, mniej znane produkty spożywcze i innowacyjne sposoby ich obróbki. Śledź kuchenne poczynania sprawdzonych autorów i delektuj się proponowanymi przez nich recepturami. Możesz postawić też na lekturę książek związanych z gotowaniem. I nie chodzi tu jedynie o typowo kucharskie książki będące zbiorem przepisów, ale także książki opowiadające m.in. o słynnych szefach kuchni oraz specjałach z całego świata.
Zamów catering dietetyczny
Masz już dość jedzenia na okrągło tego samego spaghetti z sosem? Odchudzasz się i nie masz pomysłów na dania, które są zarazem smaczne, jak i odpowiednio zbilansowane? Zdecyduj się na catering dietetyczny, w którym możesz spodziewać się pysznych i dobrze skomponowanych dań. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię dieta wegańska w cateringu, czy też postawisz na odchudzające menu, serwowane dania na pewno będą zróżnicowane, niebanalne i apetyczne. Jeśli borykasz się z przewlekłym schorzeniem, dokucza Ci alergia, nietolerancja pokarmowa lub masz bardzo wybredne podniebienie, dobrym wyjściem dla Ciebie będzie spersonalizowana dieta, która sprosta Twoim wyjątkowym potrzebom.
Wzbogać posiłki o superfoods
Codzienny jadłospis dobrze wzbogacić o superfoods – czyli naturalne produkty będące skarbnicą witamin, mikroelementów, fitozwiązków, enzymów i przeciwstarzeniowych antyoksydantów. Na rynku znajdziesz mnóstwo superfoods zagranicznych, takich jak na przykład jagody goji, nasiona chia, awokado i quino, oraz jeszcze więcej lepiej dostępnych i tańszych superfoods krajowych, takich jak kiszonki, kasza jaglana, aronia czy siemię lniane. Stosując je w kuchni, w prosty sposób polepszysz wartości odżywcze posiłku, jednocześnie przełamując rutynę i korzystnie wpływając na walory smakowe jedzenia 🙂
Artykuł sponsorowany
1 komentarz
Ja właśnie używam masę produktów i przypraw w swojej kuchni. Znam podstawy racjonalnego żywienia i lubię eksperymentować w kuchni. Przynosi to świetne efekty, bo ostatnio robiłam morfologię i mam super wyniki, Wysoka hemoglobina, jakiej nigdy nie miałam 🙂