Rodzaje dywanów
Dywan, to jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych wyposażenia wnętrz. Na jakość dywanu, duży wpływ ma gęstość tkania i jakość włókna, z którego jest wykonany dywan.
Różnorodne materiały, używane do produkcji i metody wytwarzania dywanów, sprawiają, że na rynku mamy ogromny wybór dywanów, różniących się wizualnie i wykazujących odmienne właściwości. W dużym skrócie, dywany można podzielić na trzy grupy – dywany z włókien naturalnych, dywany z włókien syntetycznych i dywany syntetyczne z dodatkiem włókien naturalnych.
Dywan naturalny, to obiekt westchnień, niejednej pani domu. Dywan naturalny, to dywan z wełny owczej wysokiej jakości, bawełny lub z jedwabiu. Dywany z jedwabiu, są delikatne, lekkie, bardzo odporne z blaknięcie i odbarwianie się. Ręcznie tkany dywan jedwabny i wełniany, to niewątpliwie produkt ekologiczny, wykonany bez środków chemicznych.
Są to produkty bardzo trwałe, runo jest sprężyste, nie odkształca się pod naciskiem mebli, czy wilgoci. Dywany wełniane, są bardzo przyjemne w dotyku, doskonale wyciszają pomieszczenia. Dywan wełniany, pochłania wilgoć z otoczenia i oddaje wilgoć, kiedy w pomieszczeniu jest zbyt sucho 🙂
Dywany wełniane, nie są polecane dla alergików, ponieważ w pierwszych miesiącach użytkowania, na powierzchni dywanów zachodzi proces pylenia. Dywany naturalne, są odporne na zabrudzenia, jednak w przypadku problematycznej plamy, dywan powinien być czyszczony chemicznie, ponieważ domowe czyszczenie, może zniszczyć delikatne włókna dywanu. Wadą naturalnych dywanów, jest wysoka cena, ale tak naturalny i szlachetny produkt, powinien mieć swoją wartość 🙂
Alternatywą dla dywanów naturalnych, jest bardzo szeroka oferta dywanów syntetycznych. Dywany syntetyczne – to dywany wiskozowe, poliestrowe, akrylowe i dywany z polipropylenu. Dywany syntetyczne z krótkim włóknem, to dobry wybór dla małych i dużych alergików. Krótkie, sztuczne runo, zapobiega zagnieżdżeniu się w nim roztoczy, grzybów i pleśni. Takie dywany, są łatwe do utrzymania czystości, można dbać o nie w warunkach domowych.
Dywany z polipropylenu, poliestrowe i akrylowe, są najbardziej uniwersalne. Wyróżnia je odporność na ścieranie i na zabrudzenia, mogą dobrze służyć przez wiele lat. Dywany z polipropylenu, dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach mocno użytkowanych, takich jak kuchnia, pokój dziecięcy, przedpokój. Ulepszone włókna dywanów z tej grupy, dobrze imitują wełnę, są miękkie i bardzo miłe w dotyku.
Dywany z wiskozy, nie zawsze są tak delikatne i miłe w dotyku, jak dywany z polipropylenu. Są szorstkie w kontakcie ze skórą, ale w zamian, są bardzo praktyczne i bezproblemowe w użytkowaniu.
Dywan do salonu – jaki wybrać
Bogactwo form i wzorów, dywanów naturalnych i syntetycznych sprawia, że można je dopasować do wnętrza w każdym stylu i kolorze. Decydując się na zakup dywanu do salonu, musimy brać pod uwagę, rozmiary pomieszczenia, oraz kolory ścian i dodatków.
Jakie cechy powinien posiadać dywan w salonie ?
- powinien być ozdobą i estetycznym dodatkiem
- powinien powiększyć optycznie mały salon
- powinien ożywiać monotonne wnętrze
- powinien łączyć poszczególne elementy salonu
- powinien wpływać na przytulność salonu
- powinien być wytrzymały, odporny na plamy i zabrudzenia
Nie ma żelaznej zasady, jak duży powinien być dywan w pokoju dziennym. Strefa wypoczynkowa, oddzielona od reszty salonu dużym dywanem, na którym stoi sofa i stolik, to bardzo interesujące rozwiązanie. Jeżeli chcesz się pochwalić ładną, nietuzinkową podłogą, kup mniejszy dywan, który będzie pełnił dyskretną funkcje dekoracyjną.
Pokój, w którym dominują szare kolory, oraz delikatne modułowe meble, z pewnością ożywi dobrej jakości dywan, o żywych kolorach. Być może, będzie to dywan typu patchwork. Dywany patchwork, wyglądają jak zszyte z kilkunastu innych kolorowych dywanów, które pozornie do siebie pasują. W takim przypadku, należy ostrożnie dobierać dodatki tj. poduszki, zasłony, wazony – zbyt dużo kolorów, może wprowadzać niepotrzebny chaos. Tutaj, ciekawie będzie wyglądał fotel i np. duży wazon w kolorze dywanu, czy w kolorze dominującym na dywanie.
Jeżeli nie chcesz rezygnować z szarości na podłodze, zdecyduj się na dywan w wyraziste, geometryczne wzory lub w paski. Dobrym rozwiązaniem, będzie dywan z kontrastowym wzorem marokańskiej kończyny, obecnie bardzo modnym w salonach w stylu skandynawskim.
Przy meblach w ciemniejszym kolorze i meblach w odcieniach drewna, sprawdzą się dywany w jasnych, stonowanych kolorach, które dodatkowo optycznie powiększają wnętrze. Tutaj ciekawą propozycją, będzie jasny dywan orientalny, inspirowany kulturą i sztuką dalekiego Wschodu. Obecnie, oferta takich dywanów zaskakuje różnorodnością kolorów i wzorów. To nowa odsłona dywanów, które znamy z czasów PRL-u. Dywany vintage, przełamują również nowoczesny wystój i wyglądają nietuzinkowo.
Inną ciekawą propozycją, do każdego salonu, będzie nowoczesny dywan typu shaggy, z miękkim i wysokim włosiem. Dywany shaggy, są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego z domieszką wełny. To ulubione dywany młodszych dzieci, które traktują puszyste dywany, jak przytulny kocyk do zabawy. Dywan dla dziecka, powinien być przyjemny w dotyku, ciepły i przytulny. Ciekawy wzór, zgodny z zainteresowaniami dziecka, może być inspiracją do kreatywnej zabawy 🙂
Jeżeli jesteś na etapie urządzania pokoju dziennego, lub masz ochotę na metamorfozę otoczenia w którym przebywasz, zdecyduj się na pasujący do wystroju dywan. Wystarczy zmiana koloru ścian i nowy dywan, nie ważne, czy będzie to ręcznie tkany kolorowy dywan, czy dywan z polipropylenu z delikatnym, jasnym deseniem.
Każda zmiana, przynosi dużo satysfakcji i poprawia nastrój 🙂
Inspiracja dekoportal.pl Klik
Wpis sponsorowany
4 komentarze
super 🙂 nie wyobrazam sobie tak całkiem bez dywanów 🙂
Również lubię dywany 😀
Ja dywanów w domu nie mam, ale przymierzam się do zakupu, bo dywany robią przytulność w mieszkaniu. Myślę jednak o takich z dłuższym włosiem.
Super, mam nadzieję, że wpis ułatwi decyzję 🙂