Lato – czas wyczekiwany, wytęskniony… Nareszcie nadeszło! Ta pora roku ma zapewne więcej zwolenników, niż przeciwników. Jedną z przyczyn są sezonowe posiłki, które bardzo chętnie spożywamy. Nie każdy z nas ma czas i możliwości, na własne uprawy owoców czy warzyw, jednak kto nie kocha ich smaku ? Lato to także czas, gdy nie trzymamy się zazwyczaj restrykcyjnych zasad żywienia. Możemy jednak jeść zdrowo, nie martwiąc się o kalorie. Wystarczy tylko mieć na względzie to, że najlepsze co możemy zrobić latem, to korzystać z bogactwa natury i jej dobroczynnych składników.
Co zatem jeść latem ? Na jakie składniki postawić ?
Mało, ale często
Latem warto zastanowić się nad nieco innym rozplanowaniem posiłków. Lepiej jeść mniej, ale częściej. To pozwoli nam skutecznie zniwelować, nieprzyjemne uczucie ociężałości. Latem o wiele łatwiej będzie zdecydować się na lżejsze obiady, a wieczorem – koło 19 – stej na ciepłą kolację. To właśnie pod wieczór dni stają się nieco chłodniejsze, a nasz żołądek przypomina sobie o uczuciu głodu. Warto więc zaspokoić ten głód, ciepłym daniem. Idealnie sprawdzi się warzywne leczo, lub ryż z dodatkiem sezonowych owoców.
Produkty, takie jak kaszka owsiana i płatki żytnie również powinny się znaleźć w Twojej diecie na lato.
Większe porcje warzyw
Lato to czas, który pozwala nam sięgać po większe ilości warzyw. Znajdziesz je w przydomowym ogródku i na małym bazarku – te bowiem są najzdrowsze. Warzywa to cenne źródło witamin i minerałów, a do tego są łatwo dostępne i niedrogie. Latem, warzywa powinny być już nie dodatkiem do codziennych posiłków, ale ich podstawą. Gęste zupy z łatwością zastąpisz lekkim chłodnikiem, a tradycyjnego kotleta z ziemniakami – gotowanymi na parze warzywami.
Latem, warto też starać się spożywać więcej surowych warzyw. Znajdziemy w nich wszystko to, co najlepsze. Odpowiednio skonstruowane posiłki, staną się sycące i zdrowe, zapewniając nam energię na cały dzień. Pamiętajmy, aby do sałatek dodać odrobinę zdrowych tłuszczów – może być to oliwa z oliwek, lub olej lniany. Niektóre witaminy rozpuszczają się w tłuszczach. Warzywa, które warto spożywać latem, szczególnie podczas upałów to głównie fasolka szparagowa, pomidory, seler naciowy, natka pietruszki, brokuły, szpinak, botwina czy bób.
Owoce – moc witamin i minerałów
Lato to również czas, gdy należy spożywać coraz więcej owoców. To właśnie owoce wspaniale schładzają nasz organizm. Dobrze byłoby dołączać je do sałatek, lub spożywać na surowo. Pamiętaj jednak, aby nie dodawać do nich cukru. Kwaśne owoce, idealnie będą komponować się z kefirem, lub odrobina jogurtu naturalnego. Pamiętaj jednak, aby owoce nie były dodatkiem do dań głównych. Warto spożywać je przed południem, w postaci osobnych posiłków. Po południu organizm potrzebuje białek, a nie węglowodanów.
Ogranicz spożywanie soli
Latem warto również ograniczyć spożywanie soli. Zatrzymuje ona wodę i nie służy naszemu organizmowi. Sól możesz z powodzeniem zastąpić cebulą, czosnkiem i ziołami, takimi jak: tymianek, estragon, mięta czy bazylia.
Nadadzą smak potrawom i sprawią, że dania będą niezwykle aromatyczne 🙂