Orkisz był uprawiany już w starożytnych Egipcie i Azji. Dzięki popularnym dzisiaj publikacjom Św. Hildegardy, ponownie wrócił do łask. Dzięki współczesnym badaniom naukowym wiemy, że w porównaniu z innymi zbożami, orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników – wysokowartościowego białka (o innej strukturze niż pszenica), węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych, elektrolitów i witamin. Zawiera w wysokiej ilości, niespotykanej w innych produktach, Thiocyanat – ważny element wzmacniający i budujący system immunologiczny, wzrostu komórek nerwowych, krwi, tkanek kostnych i ciał odpornościowych.
Dzisiejszy chleb upiekłam z organicznej mąki orkiszowej, z dodatkiem suszonej cebuli. Wypieki z mąki orkiszowej mają przyjemny orzechowy smak, dodatek naturalnej suszonej cebuli, dodatkowo wzbogacił chlebek smakowo. Chleb ma miękką skórkę i elastyczny miękisz, przy tym długo zachowuje świeżość. Mój chleb orkiszowy, smakuje bez wielu dodatków. Najlepszy z ulubioną, domową pastą, lub z oliwą z oliwek.
Smacznego 🙂
Orkisz, który użyłam do pieczenia dzisiejszego chleba, nie jest poddany krzyżówkom genetycznym, więc nie jest krzyżowany z pszenicą. To samo dotyczy mąki płaskurki, oraz samopszy. Mąki pierwotne, ze sklepu internetowego Ogrody Hildegardy zawierają gluten, ale ponieważ nie są krzyżowane z pszenicą, nie zawierają algutyniny pszennej, nie wywołują więc alergii na gluten. Tymczasem, większość dostępnych w handlu mąk pierwotnych, jest wielokrotnie krzyżowana z pszenicą, ze względu na wydajność plonu.
Składniki na łatwy chleb orkiszowy / foremka 14 x 28 cm.
- 400 g mąki orkiszowej typ 450 / Ogrody Hildegardy
- 100 g mąki orkiszowej typ 800 / Ogrody Hildegardy
- 3 łyżki cebuli suszonej / Ogrody Hildegardy
- 2 łyżki siemienia lnianego ( opcjonalnie )
- 1 pełna łyżeczka soli
- 1 łyżeczka miodu
- 7 g suszonych drożdży
- 500 ml. lekko ciepłej wody
- 2 łyżki oleju roślinnego
W lekko ciepłej wodzie, rozpuść drożdże i miód. Zostaw w ciepłym miejscu na kilka minut.
Do miski przesiej mąki ( koniecznie ), dodaj sól, suszoną cebulę i siemię lniane ( jeżeli używasz ). Wszystkie składniki pomieszaj.
Do mąki dodaj wodę z drożdżami, zacznij wyrabiać składniki za pomocą ręki, lub haka do wyrabiania chleba. Dodaj olej, nadal wszystko wyrabiaj, około pięć minut. Ciasto będzie dość rzadkie, ale elastyczne.
Ciasto przełóż do naoliwionej miseczki i zostaw w ciepłym miejscu, na około 50 minut, ciasto powinno podwoić objętość.
Przygotuj foremkę o wymiarach 14 x 28 cm. Foremkę posmaruj olejem, dno i boki foremki możesz posypać płatkami owsianymi.
Ciasto przełóż do foremki i ponownie zostaw do wyrastania na około 15 minut. Piekarnik nagrzej do temperatury 190 stopni. Przed włożeniem chleba, dokładnie spryskaj piekarnik wodą. Chleb piecz około 35 minut, do zrumienienia.
Gotowy chleb ostrożnie wyciąg z foremki, zostaw na kratce do schłodzenia.
Smacznego 🙂
3 komentarze
Fajnie skomponowany chlebek, ta cebulka mnie zachwyciła.
Wygląda rewelacyjnie, wystarczy posmarować masłem i jest pysznie 🙂
No popatrz, chyba miałam sen proroczy dzisiaj. Śniło mi sié, że wyrabiałam chleb!