Często zadajemy sobie pytania, jak hodować zioła w doniczce na parapecie ? Dlaczego zioła rosną słabo zimą, lub zupełnie zanikają ? Które zioła dobrze rosną i które nadają się do uprawy w doniczce, na parapecie ?
Oczywiście można z powodzeniem hodować zioła na kuchennym parapecie, należy jednak spełnić podstawowe warunki do tego, żeby zioła utrzymać w dobrej kondycji.
Ziołowy mini – ogródek na parapecie – zioła lubią światło i wodę !
1. Ilość światła – zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie i zioła słabo radzą sobie, bez naturalnego światła słonecznego. Najlepszym sposobem będzie doświetlanie roślin lampką, która emituje odpowiednie światło. W handlu są dostępne lampki stojące, oraz z klipsem na doniczkę. Można też nabyć inteligentną doniczkę w pełni wyposażoną w lampkę ledową, oraz system nawadniania. Taka podświetlana doniczka, jest nie tylko praktyczna i wygodna, ale również stanowi piękną dekoracje kuchni i jadalni, zwłaszcza jesienią i zimą !
2. Wybór podłoża – do doniczki z ziołami, sprawdzi się ziemia do uprawy warzyw ogrodowych. Można również posadzić sadzonki w ziemi do uprawy kwiatów ogrodowych, lub przygotować mieszankę podłoża z tych dwóch rodzajów ziemi. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza bez zanieczyszczeń. Pamiętaj o ułożeniu cienkiej ( 2 -3 cm ) warstwy drenażu, na dnie doniczki. Drenaż ochroni korzenie roślin, przed zalaniem i gniciem, Mogą to być drobne kamyki, skorupki stłuczonej doniczki, cegły lub keramzyt ogrodniczy.
3. Wybór doniczki – doniczki na zioła na parapet, powinny mieć średnicę około 20 cm. dla jednej, dużej sadzonki i głębokość około 20 cm. Wybór doniczek w handlu jest ogromny, począwszy od prostych i eleganckich doniczek do wnętrz nowoczesnych, skończywszy na doniczkach stylizowanych na stare, odpowiednich do wnętrz w stylu retro lub prowansalskim. Doniczka na zioła, powinna posiadać szersze otwory na spodzie, co umożliwi sprawne odprowadzenie nadmiaru wody. Wszak zioła lubią wodę, ale korzenie nie lubią stałego kontaktu z wodą.
Jakie zioła najlepiej sprawdzą się na parapecie w kuchni ?
Bazylia
Na pierwszym miejscu, wymieniłabym bazylię. To bardzo wdzięczna roślina, która dobrze rośnie nawet bez doświetlania światłem ledowym. Wystarczy jej jasne miejsce na parapecie, od strony południowego wschodu lub południowego zachodu. Lubi natomiast częste podlewanie, delikatne listki bazylii nie lubią za to bezpośredniego, mocnego słońca.
Bazylię dodajemy pod koniec smażenia lub gotowania, ponieważ wysoka temperatura niszczy jej smak. Liści bazylii nie siekamy nożem, tylko zrywamy i dzielimy na mniejsze kawałki palcami. Bazylię możesz dodawać do twarożku, do dań z makaronem, do jajecznicy, a przede wszystkim możesz przyrządzić z niej pesto bazyliowe. Do garści listków bazyliowych, dodaj 2 ząbki czosnku, łyżkę orzechów, 1/4 szklanki oliwy i 5 g startego parmezanu. Wszystkie składniki dokładnie połącz w moździerzu. Podawaj z gorącym makaronem. Smacznego 🙂
Szczypior i szczypiorek
Szczypiorek nie ma dużych wymagań w uprawie, wystarczy mu zapewnić światło i od czasu, do czasu podlewanie. Aromatyczne pędy szczypiorku, wzbogacą nudne kanapki, potrawy z jajek, twarożku i warzyw. Jeżeli chcesz posadzić cebulę w doniczce, szukaj takiej, która już wypuszcza zielone pędy. I tak nie nadaje się do przechowywania, a już po około 10 dniach, będziesz się cieszyć zielonymi pędami. Podczas sadzenia cebuli pamiętaj, żeby dolna część ( przynajmniej połowa, była w ziemi ), a górna część, powinna wystawać nad powierzchnią ziemi. Można również posiać cebulę siedmiolatkę, ta odmiana jest bardzo wdzięczna w uprawie i daje obfite plony. Można wysiać cebulę w towarzystwie ziół, razem będą tworzyły ciekawą, miłą dla oka kompozycję 🙂
Pietruszka naciowa
Pietruszka, podobnie jak szczypiorek nie jest wymagająca i jest bardzo uniwersalną rośliną. Z liści pietruszki, przyrządzisz pyszne masło ziołowe. Liście dodaje się również do wszystkich zup, sałatek, ryb, farszów i do zielonych koktajli. Liście pietruszki, działają rozkurczowo, poprawiają przyswajanie pokarmów i trawienie.
Tymianek pospolity
Zioła wysiane do doniczki, rosną zdecydowanie lepiej, niż te kupione w markecie. Tak też jest w przypadku tymianku. Gałązki tymianku, dobrze aromatyzują ocet winny i oliwę. Suszonym tymiankiem, można aromatyzować marynaty, mięsa, potrawy z ryb, pasztety i sery. Tymianek ma właściwości przeciwzapalne, dlatego naparem zaleca się płukanie jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.
Liść laurowy
Mało jest tak wartościowych i pięknych roślin leczniczych, jakim jest wawrzyn szlachetny, potocznie zwany liściem laurowym. Liście laurowe, są znane w kuchni staropolskiej od bardzo dawna, to bardzo ceniona roślina przyprawowa. Jest niezastąpionym dodatkiem do różnych zup, potrawek, gulaszów mięsnych i warzywnych. Balsamiczny zapach liści wawrzynu, dobrze aromatyzuje również marynaty.
Suszone liście, odstraszają szkodniki np. mole w szafkach kuchennych. Związki lotne, z podgrzewanych liści laurowych w kominku zapachowym, relaksują, oczyszczają drogi oddechowe i redukują stres. Liść laurowy, dobrze się prezentuje w osobnej doniczce, ponieważ lubi przycinanie, można go kształtować, należy jednak robić to ostrożnie i tylko pod koniec zimy. Latem, dobrze się czuje na tarasie i w ogrodzie.
Ciekawa jestem Twoich doświadczeń w uprawie ziół na parapecie. Czy uprawa ziół sprawia Ci przyjemność ? Zachęcam do domowej uprawy roślin leczniczych, wszak zioła nie tylko leczą, ale również podkręcają smak wielu potraw.
Domowe mini – ogródki są ozdobą i stanowią odpoczynek dla oczu zimową porą 🙂
Wpis sponsorowany