Nie ma jednego przepisu na japoński ramen, smak jest zależny od sposobu gotowania i od dodatków. Są buliony długo gotowane, ciężkie na mięsie i kościach wieprzowych i buliony lżejsze, na bazie drobiu i owoców morza. Dobry japoński ramen, często jest nie do odtworzenia, bez zrozumienia istoty tego dania.
Ważnym elementem tej wyjątkowej japońskiej zupy, jest pasta miso ( z fermentowanej soi ), lub sosu sojowego. Dodatki, to kwestia smaku i regionu, najczęściej są to suszone glony, zblanszowany szpinak, marynowane pędy bambusa, kapusta pak choi ( pekińska też będzie ok. ), rybne ciasteczka, marynowane jajko na półtwardo, rolowany boczek chashu, lub gotowane mięso wieprzowe, dymka, grzyby mun, marynowany imbir, sezam.
Dobry ramen, nie zaistnieje bez odpowiedniego makaronu. Jest to specjalna odmiana makaronu, wytwarzanego z ziaren pszenicy, wedle starych receptur.
Mój ramen, jest na bazie bulionu drobiowego z dodatkiem wołowiny z czosnkiem, cebulą i porem. Jeżeli lubisz smak azjatyckiej kuchni, ten prosty ramen jest dla Ciebie 🙂
Składniki na prosty ramen
- około 1, 5 litra wywaru ( u mnie wołowo – drobiowy z czosnkiem i porem )
- 5 – 6 łyżek jasnej pasty miso, lub proporcje pasty i bulionu wg. instrukcji na opakowaniu
- 300 g. makaronu ramen ( u mnie makaron udon )
- 2 małe kapustki pak – choi
- 1 jajko na osobę
- pędy dymki, szczypior lub kiełki
- olej sezamowy
W mniejszym garnuszku zagotuj wodę, do wrzątku ostrożnie daj jajka, gotuj 5 minut i od razu zalej zimną wodą. Po schłodzeniu, obierz jajka. W kuchni japońskiej, do ramenu dodaje się jajka marynowane ( przynajmniej kilka godzin ) w mieszance sosu sojowego, odrobiny imbiru i czosnku.
Ugotuj makaron wg. instrukcji na opakowaniu, odcedź i przelej zimną wodą.
Do bulionu, dodaj przekrojone na pół kapusty pak – choi, gotuj je kilka minut, aż będą al’dente. Wybieraj młode kapusty, większe mogą mieć gorzkawy posmak. Sprawdzą się również liście kapusty pekińskiej.
Dodaj pastę miso, dokładnie połącz z bulionem. Nie gotuj już zupy, ponieważ pasta miso straci swoje cenne właściwości.
Na półmisek daj porcję makaronu, pół kapusty, porcje mięsa z rosołu i jajko przecięte na pól. Nalej gorący bulion, całość posyp posiekaną dymką lub szczypiorem. Odrobina oleju sezamowego, podkręci smak i tak smacznej zupy.
Twoja łatwa zupa ramen, jest gotowa. Smacznego 🙂
2 komentarze
Ja lubię wszelkie rosoły, nawet te egzotyczne!
P.S. Dziękuję, że odwiedzasz mój blog, nie wiem jak poradzić na to, żebyś mogła zostawiać komentarze jako zalogowana
Dziękuję za info 🙂