Bardzo popularny przepis na blogach kulinarnych, na chleb który wyrasta około 12 godzin w lodówce. Tym razem chlebek nocny, drugi raz wyrastał w koszyczku i był pieczony w emaliowanym garnku z pokrywką. Zamiast emaliowanej brytfanny, możesz wykorzystać naczynie żaroodporne lub garnek żeliwny. Chleb bardzo dobry, miękki, nie kruszy się i długo zachowuje świeżość. Może dla niektórych osób, przepis może się wydawać skomplikowany, ale to tylko kwestia wprawy.
Wyjątkowy chleb, wymaga wyjątkowego traktowania 🙂
Składniki na nocny chleb na drożdżach instant
- 600 g mąki pszennej ( u mnie 300 g chlebowej typ 750 i 300 g orkiszowej typ 800 )
- 9 g drożdży instant
- 1 łyżka soli
- 1 pełna łyżeczka miodu
- 2 łyżki oleju
- około 350 ml. letniej wody
Do miski przesiej mąki, dodaj sól i drożdże, składniki pomieszaj.
Następnie dodaj miód, olej i wodę, wyrabiaj składniki ręcznie lub za pomocą haka. Za pomocą wody, reguluj gęstość ciasta, powinno być elastyczne i niezbyt twarde. Ciasto wyrabiaj około 8 minut.
Większą miskę posyp mąką, ciasto uformuj w kulę i daj do miseczki. Całość przykryj i zostaw do wyrastania w chłodne miejsce, na około 12 godzin.
Po tym czasie, ciasto rozciąg na blacie na gruby placek, następnie składaj brzegi ciasta do środka jak kopertę, w ten sposób uformujesz bochenek. Miejsce składania ciasta, będzie spodem chleba.
Przygotuj koszyczek do garowania chleba. Koszyczek grubo posyp mąką ryżową, przełóż ciasto do koszyczka, składaniem do góry. Ponownie zostaw ciasto, na blacie kuchennym do wyrastania, na około 60 minut. Ciasto powinno podwoić objętość.
Do piekarnika daj garnek, razem z pokrywką i nagrzej piekarnik do temperatury 220 stopni. Nagrzany garnek ostrożnie wyciąg z piekarnika i obracając koszyczek przełóż ciasto do garnka. Można wykonać tą czynność, z pomocą arkuszu papieru do pieczenia. Arkusz znajdzie się wtedy pod chlebem i zostawiamy go w garnku. Chleb możesz delikatnie naciąć wzdłuż żyletką, przykryj garnek nagrzaną pokrywką i daj do piekarnika.
Chleb piecz 25 minut z pokrywką w temperaturze 220 stopni, następnie ściąg pokrywkę i piecz kolejne 20 minut w temperaturze 200 stopni, do zrumienienia. Gotowy chlebek, zostaw do schłodzenia. Smacznego 🙂
Uwagi – jeżeli nie masz koszyczka do wyrastania, możesz położyć uformowany chleb na arkuszu papieru do pieczenia, tym razem składaniem do dołu i zostawić go do ponownego wyrastania, a następnie przenieś całość na nagrzaną blaszkę, lub do nagrzanego naczynia. Można też upiec ten chleb w foremce.
3 komentarze
Wygląda zacnie i przepis jest prosty, jak się go przeczyta hehe
😀
Dziękuję Patrycja za info 🙂