Pokrzywa to nie tylko uciążliwy chwast, pokrzywa to źródło wielu witamin i mikroelementów. Liście zawierają kwasy organiczne, witaminy A, E, C, B, K, flawonoidy, garbniki, chlorofil, związki aminowe, sole mineralne. W kłączu i korzeniach, znajdują się kwasy organiczne, sole mineralne ( magnezu, manganu, fosforu, żelaza, potasu i krzemu ), fitosterol i lecytyna.
Dla właściwości leczniczych, pokrzywę pozyskiwano już w starożytności. Tkaniny wyplatane z włókien pokrzywy, miały chronić przed chorobami i zabezpieczać przed złymi siłami. Ciekawostką jest to, że niektórych sklepach, do dzisiaj można kupić bransoletki z włókien pokrzywy i nici pokrzywowe 🙂 Potencjał pokrzywy, już dawno docenił przemył farmaceutyczny i kosmetyczny 🙂
Pokrzywa działa moczopędnie, ściągająco, wzmacniająco, odżywczo, krwiotwórczo, odtruwająco. Poprawia trawienie i przemianę materii, delikatnie obniża poziom cukru we krwi. Kąpiele i parówki z dodatkiem pokrzywy, mają działanie tonizujące i oczyszczające.
Pokrzywę zbieraj wczesną wiosną, kiedy pędy są jeszcze młode i delikatne. Pozyskuj ją z naturalnych, nie zanieczyszczonych stanowisk. Pokrzywę możesz wysuszyć lub zamrozić. Świeże pędy, wykorzystaj podobnie jak szpinak, podsmaż na maśle i dodaj do gulaszów, omletów lub do zupy. Przygotuj zdrowy napar z liści pokrzywy, który zastąpi herbatę. Zrywając pokrzywę, nie zapomnij uzbroić się w grubsze rękawice ogrodowe i papierową torbę 🙂
A teraz przepis na smakowitą zupę z pokrzywy 🙂
Składniki na zupę z pokrzywy
- 2 szklanki świeżych liści pokrzywy
- 1 por ( jasna i jasnozielona część ) pokrojony w talarki
- 3 mniejsze ziemniaki pokrojone w kostkę
- 2 marchewki pokrojone w kostkę
- 1 pietruszka pokrojona w kostkę
- 3 młode gałązki lubczyku lub koperku
- 1 duża cebula pokrojona w piórka
- 2 ząbki czosnki drobno posiekane
- 3 pełne łyżki masła klarowanego
- 2 łyżeczki majeranku
- 1/3 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
- 100 ml słodkiej śmietanki
- pieprz i sól do smaku
Na dnie garnka rozgrzej masło klarowane, dodaj cebulę, por, czosnek i pokrzywę. Całość smaż mieszając, do czasu, kiedy por i cebula odparują wodę.
Dodaj resztę warzyw, dolej przynajmniej tyle wody, żeby warzywa były przykryte. Wszystko gotuj na małym ogniu, koło 30 minut. Pod koniec gotowania, dodaj gałkę muszkatołową, majeranek i śmietankę.
Zupę gotuj jeszcze chwilę, dopraw do smaku. Zupę pokrzywową, przed podaniem, można zmiksować na krem 🙂 Smacznego 🙂
Bibliografia “Zioła z apteki natury” wydawnictwo Publicat
7 komentarzy
Ciekawi mnie jej smak!
Sama pokrzywa nie ma wyrazistego smaku, więc dominuje smak innych warzyw 🙂
jeszcze nigdy nie jadłam takiej zupy;)
Ciekawi mnie ta zupa, nigdy takiej nie jadłam 🙂
Ja niestety nie mam dostępu do świeżych pokrzyw z dobrego źródła, więc przepis na razie odkładam na przyszłość. Ale herbatkę z pokrzywy od czasu do czasu lubię sobie wypić.
ja kocham pokrzywy i w ogrodzie są pod ścisłą ochroną;) nie tylko suszę, zamrażam, gotuję ale później przerabiam na nawóz dla roślin
świetna zupa:) Na blogu nie mam przepisów, bo moje dziewczyny stwierdziły, ze to obciach;) teraz jednak poszaleję, a co
pozdrawiam serdecznie
To nie obciach Renia, obecnie jest trend powrotu do natury. Czekam na Twoje przepisy 🙂