Dobra, góralska kwaśnica, powinna być gotowana na wywarze z żeberek wędzonych i surowych. A kwaśny smak kiszonej kapusty, powinien się przeplatać z dymnym smakiem wędzonki. Warzywa korzeniowe i przyprawy, dopełniają całości. Do kwaśnicy, warto dodać przyprawy ułatwiające trawienie tj. majeranek, kminek, pieprz, nasiona jałowca. Kapustę dodajemy dopiero wtedy, kiedy warzywa będą zdecydowanie miękkie.
Zupa z prostych składników, ale jej przygotowanie jest nieco czasochłonne, dlatego warto gotować ją w większym garnku. Na następny dzień, kiedy smaki dobrze się połączą, zupa jest jeszcze lepsza. Polecam na jednogarnkowy obiad dla całej rodziny. Porcję zupy, można podać z pajdą dobrego chleba na zakwasie 🙂
Składniki na kwaśnicę – zupę z kiszonej kapusty
- 800 g. dobrej kapusty kiszonej
- 550 g. żeberek surowych
- 350 g. żeberek wędzonych
- 4 litry wody
- 8 ziemniaków
- 2 marchewki
- 1 duża pietruszka
- 2 mniejsze cebulki
- garść suszonych grzybów ( opcjonalnie )
Przyprawy
- kilka liści laurowych / łyżka majeranku / łyżeczka kminku / 6 ziaren ziela angielskiego / 3 posiekane ząbki czosnku / sól / pieprz do smaku
Żeberka dokładnie umyj, daj do dużego garnka, dolej chłodną wodę i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień, dodaj liście laurowe, kminek, ziele angielskie lub nasiona jałowca. Wszystko gotuj na małym ogniu, około półtorej godziny. Mięso powinno odchodzić od kości.
Grzyby zalej wodą, zostaw do namoczenia.
Warzywa umyj i obierz. Ziemniaki pokrój w większą kostkę, pietruszkę i marchewkę zetrzyj na dużych oczkach. Cebulę pokrój w małą kostkę. Przesmaż cebulę na patelni, pod koniec smażenia dodaj posiekany czosnek. Odstaw patelnię na bok.
Z kapusty, delikatnie wyciśnij nadmiar soku. UWAGA – soku nie wylewaj, może się przydać do zakwaszania zupy. Lekko odciśniętą kapustę, posiekaj nożem na mniejsze kawałki.
Gotowe żeberka wyciąg z wywaru i zostaw do schodzenia.
Do wywaru dodaj ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, zawartość patelni i łyżeczkę soli. Jeżeli używasz, dodaj również namoczone grzyby. Całość gotuj do czasu, kiedy warzywa będą zdecydowanie miękkie.
Z żeberek ściągnij mięso, większe kawałki mięsa drobno posiekaj, i ponownie dodaj do wywaru.
Na koniec do zupy, dodaj kapustę i majeranek. Wszystko gotuj na małym ogniu, do czasu, kiedy kapusta będzie miękka. W trakcie gotowania sprawdź, czy zupa jest wystarczająco kwaśna. Jeżeli nie, dolej wcześniej odłożony sok z wyciśniętej kapusty.
Całość dopraw do smaku. Na talerzu, porcję kwaśnicy można posypać koperkiem lub pietruszką. Kwaśnicę, przechowujemy w chłodnym miejscu.
Smacznego 🙂
Uwagi – ponieważ do wywaru mogą się dostać odłamki kości z żeberek, warto odcedzić wywar po wyciągnięciu mięsa.
3 komentarze
Ja bardzo lubię
U mnie dziś cukiniowa na kiełbasce, ale takiej kwaśnicy też bym sobie pojadła 🙂
bardzooo lubię i dawno nie jadłam